Styl kawaii – jak wyglądają inspirowane nim wnętrza?

4 min czytania

W domowym zaciszu szukasz wytchnienia od codzienności? Dobrze czujesz się w romantycznym, nieco bajkowym otoczeniu? A może chcesz znowu poczuć się dzieckiem i oglądać świat przez różowe okulary? Jeśli tak, styl kawaii powinien przypaść Ci do gustu!

Co to znaczy kawaii?

Słowo kawaii pochodzi z języka japońskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza tyle, co „uroczy”. W zależności od sytuacji można je też interpretować jako słodki, czarujący oraz sympatyczny. Szczególną popularność określenie to zyskało w latach 70. XX wieku, pojawiając się w języku młodzieży jako wyraz buntu wobec wszechobecnego perfekcjonizmu i narzucanej przez społeczeństwo presji, aby za wszelką cenę dążyć do ideału. Wchodzący w dorosłość nastolatkowie od słów szybko przeszli do czynów, coraz bardziej stanowczo podkreślając swoją niezależność od sztywnej japońskiej etykiety. Przestali się wstydzić swoich ograniczeń i wad, a wszystko, co niedoskonałe zaczęli określać – mającym pozytywny wydźwięk – mianem kawaii.

Duże łóżko w sypialni z poduszkami w kolorze zielony oraz różowym. Ściany w kolorze zielonym, zasłony w kolorze różu. Stoliki obok łóżka z dekoracjami. Obraz na ścianach.

W ten sposób kawaii szybko objęło różne sfery życia, wpływając na sposób bycia, ubierania, jedzenia oraz dekorowania wnętrz. Określenie to stało się kwintesencją tego, co urocze, stojące w opozycji do męskiego, surowego postrzegania świata. Choć na wskroś przesycony japońską kulturą, styl ten stopniowo wyszedł poza granice kraju i dotarł do zachodniej Europy, gdzie w 2020 roku pojawiał się wśród propozycji najmodniejszych trendów wnętrzarskich na nadchodzący rok.

Czym charakteryzuje się styl kawaii?

Styl wnętrza, nazywany kawaii stanowi zaprzeczenie kojarzonego z Japonią nurtu japandi, który cechuje się minimalizmem, stonowaną kolorystyką i mnogością materiałów naturalnych. Daleko mu również do filozofii wabi-sabi, gloryfikującej pokorę i prostotę oraz otaczanie się wyłącznie tym, co konieczne.

Sofa w kolorze szałwiowym z poduszkami oraz narzutami w kolorze różu. Obok druga szara kanapa. Ściana pomalowana na różne kolory w geometryczne kształty.

Estetyka kawaii wprowadza do wnętrz pozytywne emocje, dziewczęcą subtelność i beztroskę, której tak bardzo poszukują osoby żyjące w ciągłym pośpiechu i stresie. Dominują w niej pastelowe kolory, otulające swoją miękkością tkaniny oraz zaokrąglone kształty. Z dziecięcą radością mają się kojarzyć kokardy i falbany, jak również postacie z japońskich bajek i komiksów, takie jak kot Pusheen, lisek Fenek, laleczki Kimmidoll, bohaterowie Hello Kitty, małpki Monchhichi oraz Pokemony.

W pomieszczeniu urządzonym w stylu kawaii nie brak również połysku, który dają opalizujące lub pokryte brokatem dodatki oraz mieniące się powierzchnie o perłowym wykończeniu. Mogą pojawić się w nim również nawiązania do japońskiej kultury, takie jak motyw gejszy czy kwitnącej wiśni.

Wszystko to może sprawiać, że styl kawaii wyda się nieco landrynkowy, żeby nie powiedzieć infantylny, jednak zdecydowanie nie jest to jego głównym założeniem. Ma być słodko, ale przede wszystkim przytulnie i pogodnie, trochę bajkowo i zalotnie. Wnętrze kawaii wcale nie musi być krzykliwe, przeciwnie – wbrew pozorom może być uporządkowane i stonowane, urządzone z zachowaniem umiaru i harmonii. Dzięki temu styl ten nadaje się nie tylko do pokoju dziewczynki, ale też sypialni, salonu, a nawet kuchni czy łazienki.

W jakich kolorach zaaranżować pokój w stylu kawaii?

Podstawą aranżacji wnętrza w stylu kawaii powinna być ciepła biel. Będzie ona stanowić doskonałe tło dla typowych dla tej estetyki jasnych, pastelowych kolorów – takich jak pudrowy róż, miętowa zieleń, liliowy fiolet, rozbielony błękit, musztardowy pomarańcz oraz cytrynowa żółć. Wszystkie te barwy są miłe dla oka, redukują stres i koją zmysły, poprawiając w ten sposób humor i samopoczucie.

Stół z kolorowymi krzesłami w salonie. Na stole stoją donice z kwiatami. W tle sofo ze stolikiem.

Z drugiej strony, warto wziąć pod uwagę ich wyrazistość, która sprawia, że użyte w nadmiarze będą raczej drażnić niż uspokajać i wyciszać. Najlepiej jest więc wybrać jeden wiodący kolor (zazwyczaj jest to przygaszony róż) i zestawić go z dwiema, maksymalnie trzema barwami dopełniającymi, jakie obecne będą w dekoracjach. Ciekawy efekt uzyska się także łącząc ze sobą różne odcienie tego samego koloru oraz sięgając po gradienty. Aby nieco przytłumić ten radosny wystrój, można zastosować beże oraz szarości o ciepłej tonacji.

Aneks kuchenny z białymi meblami i drewnianym blatem. Na środku stół z krzesłami z oparciami w różnych kolorach. Lodówka w odcieniu błękitnym.

Wspomniane kolory można również przemycić na położonej na ścianie za łóżkiem czy kanapą w salonie tapecie w delikatne, kwiatowe printy lub roślinne motywy. Równie efektownie będzie się prezentować fototapeta przedstawiająca pejzaże z kraju kwitnącej wiśni, na przykład ozdobne drzewo sakura z charakterystycznymi, różowo-fioletowymi kwiatami, które dodadzą aranżacji subtelnego i nieco romantycznego charakteru.

W nowoczesnych, eleganckich wnętrzach – pastelowe kolory przełamuje się czernią oraz dodatkami w kolorze złota. Wówczas styl kawaii nabiera cech nurtu glamour – zwłaszcza, jeśli na ścianie pojawi się sztukateria, a dekoracje z tworzyw sztucznych zastąpią ich szklane i metalowe odpowiedniki.

Jakie meble pasują do stylu kawaii?

Proste, a jednocześnie oryginalne, co zawdzięczają opływowym, często nieforemnym kształtom. Meble wybrane do pokoju w stylu kawaii nie powinny mieć zbyt wielu linii prostych, ani tym bardziej ostrych krawędzi czy kantów.

Pokój dziecięcy z dekoracjami w odcieniach pastelowych.

Jeśli planujesz urządzić uroczy pokój dla dorastającej córki, wybierz do niego duże, komfortowe łóżko z baldachimem albo wezgłowiem wykończonym welurową tapicerką. Dodaj szafę z lustrzanymi frontami, minimalistyczne biurko, toaletkę z licznymi szufladkami i ozdobnymi gałkami oraz stolik nocny z blatem ze wzorem terazzo.

Poniżej znajdziesz propozycje dekorów od marki Pfleiderer, które swoją kolorystyką i fakturą doskonale wpisują się w coraz modniejszy styl kawaii:

  • R55006 SOSNA FANO BIAŁA – dekor w trendzie skandynawskim. Piękny rysunek drewna sosnowego w jasnym i przytulnym wybarwieniu. Gładko szczotkowany, z efektem płynącej białej glazury. Połączenie prostych słojów i sęków pozwala na różnorodne kombinacje, a także niesie ze sobą twórczą grę kolorów.
  • U17501 ROSE wzór jasnego, pastelowego różu o matowej strukturze.
  • U19006 MIĘTA – pastelowy miętowy kolor, który można łączyć z naturalnym drewnem, tworząc w ten sposób harmonijne, świeże kompozycje. Dekor ten wspaniale prezentuje się także zestawiony z neutralnymi odcieniami szarości, bieli czy beżu.
  • U16020 BEŻ – dekor na pograniczu beżu i kremu. Subtelny, łagodny, bardzo stonowany, dzięki czemu rozjaśni wnętrze, a jednocześnie sprawi, że będzie ono ciepłe i przytulne. Bardzo dobrze komponuje się z jasnym, chłodnym drewnem, naturalnymi kamieniami, jasnymi szarościami i klasyczną, chłodną bielą.
  • U18505 LAGUNA – dekor, który jest niczym bezchmurne niebo w ciepły, letni dzień. Przywodzi na myśl najlepsze skojarzenia, uruchamia w nas pozytywne emocje. Połączony z chłodnym beżem stworzy we wnętrzu kojącą aranżację. Idealną, by odpocząć i się zrelaksować.
  • U12188 SZARY JASNY – wzór o odcieniu delikatnej i subtelnej szarości, która najlepiej sprawdzi się w połączeniu z jasnymi drewnami lub ciemniejszymi dekorami UNI.

Styl kawaii – dodatki i dekoracje

Stylowi kawaii daleko jest do minimalizmu, dlatego nie sposób wprowadzić go do wnętrza bez pomocy dodatków. Na pierwszy plan wysuwają się miłe w dotyku tekstylia, takie jak dywany typu shaggy (nazywane „włochaczami” ze względu na swoje długie, miłe w dotyku runo), ozdobne aksamitne poduszki z kokardami, wełniane koce z grubym, wyraźnym splotem oraz zwiewne koronkowe firanki z falbanami.

Postawiona kawa na poduszkach. Jedna poduszka i narzuta w kolorze różu. Druga poduszka ze złotymi akcentami liści.

Na ścianie mogą zawisnąć urocze obrazki, nawiązujące do japońskiej popkultury plakaty oraz różnego kształtu lusterka w kolorowych ramkach. Na półkach beztrosko będą prezentować się pluszowe maskotki, machające łapką koty Maneki-Neko, a także figurki ze świata mangi. Na stoliku przy łóżku centralne miejsce powinna zająć ozdobna lampka z brokatowym lub wykończonym chwostami abażurem.

Stylowym i bardzo japońskim dopełnieniem wystroju będą drzewka bonsai, wiszące lampiony, smukłe wieloramienne świeczniki oraz podłużne wazony. Jako ciekawa dekoracja posłużyć mogą także… słodycze, takie jak kolorowe landrynki, pianki czy makaroniki. W końcu co może być słodsze od samych słodyczy?