Idealne dodatki w stylu prowansalskim — jak wzmocnić klimat wnętrza?
Styl prowansalski we wnętrzarstwie czaruje nas klimatem rodem znad Morza Śródziemnego. Jest lekki, zwiewny i buduje w nas poczucie przebywania blisko natury. Dobrze zaprojektowane wnętrze w stylu prowansalskim nie może obejść się bez stylowych dodatków. Jak skutecznie wzbogacić klimat panujący w takim pomieszczeniu? Podpowiadamy!
Czym wyróżnia się styl prowansalski?
Styl prowansalski wywodzi się z konkretnego regionu na terenie Francji. Prowansja znana jest także jako Lazurowe Wybrzeże czy też Riwiera Francuska. Charakterystyczny styl — zarówno w architekturze, jak i we wnętrzarstwie — miejsce to zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu. Usytuowane jest bowiem bezpośrednio nad Morzem Śródziemnym.
Styl prowansalski — jeśli chodzi o wystrój wnętrz — cechuje lekkość oraz liczne nawiązania do natury. Trudno się temu dziwić. W tak urokliwej krainie wszystko zależne jest od kaprysów Matki Natury. We wnętrzach dominują jasne kolory, meble wykonane z naturalnego drewna (w jego kolorze lub chociażby w bieli — często celowo postarzane) oraz tkaniny.
W prowansalskich wnętrzach możemy postawić na dekory, które nawiązywać będą do śródziemnomorskiego klimatu:
- PB0050 Biel Perłowa — uniwersalna biel, którą można komponować niemalże ze wszystkim;
- PU1212 Szary Perłowy — delikatnie świetlisty odcień szarości, nadający wnętrzu eleganckiego charakteru;
- PD7066 Sosna Słowiańska — wyróżniający się wzór białej sosny, który nada wnętrzu przytulnego i dynamicznego charakteru;
- PK9004 Taj Mahal — dekor o marmurowym wzorze w kolorze białym;
- PU1503 Piasek Pustyni — uniwersalny, jasny beż;
- PD3036 Dąb Luciano — dekor, w którym uwidaczniają się pory drewna, a dzięki delikatnym rysom, wygląda bardzo naturalnie;
- PD3058 Dąb Złocisty Klepka — dekor z klasycznymi, drewnianymi pasami.
Prowansalskie wnętrza zachwycają swoją prostotą formy oraz sielskim klimatem. Często są jasne i przestronne. Taka stylistyka doskonale sprawdza się w przypadku dużych domów. Nie oznacza to jednak, że nie można zastosować jej w przypadku mieszkań o ograniczonym metrażu.
O czym musisz pamiętać przy aranżacjach w stylu prowansalskim?
Aranżacje w stylu prowansalskim mogą być ogromnym polem do popisu dla projektanta. Istnieje kilka fundamentalnych zasad, którymi trzeba się w ich przypadku kierować. Przede wszystkim wystrój wnętrz urządzanych w stylu prowansalskim musi być spójny. Nie ma tu miejsca na eklektyzm — to nie boho.
Styl prowansalski charakteryzuje ciepło i lekkość. Dodatki do aranżacji powinny potęgować ten efekt, czyniąc wnętrza jeszcze bardziej przytulnymi i przyjaznymi domownikom.
Dekoracje, które sprawdzą się w stylu prowansalskim
Jakie dekoracje warto użyć w pomieszczeniu zaprojektowanym w stylu prowansalskim? Przede wszystkim warto stawiać na elementy bezsprzecznie kojarzące się z Francją (a więc ciepłe, ale jednocześnie oferujące nam nieco elegancji).
Styl prowansalski to zaprojektowane w ciekawy sposób koszyczki, misy, wazoniki. Mogą być wykonane z ceramiki bądź z wikliny. Dobrze mogą prezentować się na przykład postarzane doniczki oraz świeczniki. Na ścianach doskonale sprawdzą się rozmaite półeczki i zawieszki.
Na kanapie oraz łóżku dobrze umieścić tkane narzuty czy poszewki na poduszki. Owe tkaniny świetnie wkomponują się w koncepcję wnętrza, jeśli wzbogacane będą motywami roślinnymi. Interesującą ozdobą w ich przypadku mogą być frędzle.
W wazonikach i doniczkach można umieścić rośliny uzupełniające wystrój. Może to być na przykład lawenda, która jest bardzo charakterystyczną rośliną kojarzoną z południem Francji. Zapewni ona nie tylko świetne wrażenia wizualne, ale i piękny zapach w naszych pomieszczeniach.
Dodatki wzbogacające prowansalskie wnętrza
Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim warto wzbogacać odpowiednim oświetleniem. Lampy powinny być klasyczne w formie i wykorzystywać na przykład drewniane ramiona oraz stylowe abażury z materiału. Tyczy się to lamp sufitowych, podłogowych oraz nocnych.
Prowansalskie wnętrza uwielbiają obrazy i obrazki umieszczone w drewnianych ramkach. Mogą być one ustawione na blacie komody bądź powieszone na ścianach. Dobrze byłoby, gdyby dominowały w ich przypadku motywy roślinne — nie jest to jednak obowiązkiem.
W oknach doskonale sprawdzą się delikatne firanki wzbogacone lekkimi zasłonami. Można także postawić na roletki. Mogą to być na przykład odpowiednio wystylizowane rolety rzymskie.
Styl prowansalski w kuchni
Kuchenna ceramika utrzymana w stylu z południowej Francji powinna być biała (preferowane cieplejsze i „brudne” odcienie bieli), dekorowana motywami roślinnymi. Nie oznacza to jednak, że nie można owej bieli przecinać delikatnie pasującymi do koncepcji wnętrza kolorami – na przykład lawendowym, dodającym naczyniom delikatności, czy szałwiowym, który jest bardzo modny w ostatnim czasie. Ceramikę przechowujmy w stylowym (często celowo wizualnie postarzanym) kredensie bądź na dedykowanych półkach odpowiedzialnych za wyeksponowanie jej walorów estetycznych.
Wnętrza urządzone w stylu prowansalskim czarują nas nastrojem i kolorami z basenu Morza Śródziemnego. Są lekkie, przyjemne w odbiorze, ale przy tym również i stylowe. Można się w nich zakochać i czuć bardzo komfortowo. Wielu osobom na pewno takie wnętrza przywołają wspomnienia z letnich wypadów na słoneczne południe Francji. Tym razem podobny klimat witał nas będzie w naszych wnętrzach na co dzień!
Głównym zadaniem pomieszczeń urządzonych w stylu prowansalskim jednak nie jest pełnienie roli reprezentacyjnej, a zbudowanie w naszym lokum, przytulnego klimatu. Jest to osiągalne w bardzo łatwy sposób — jeśli będziemy trzymać się wytycznych i odpowiednio dobierać dodatki do takich domów oraz mieszkań. W konsekwencji przez długi czas będziemy się cieszyć modnie urządzonym mieszkaniem lub domem będącym naszą oazą spokoju.