Jak zaaranżować pokój kąpielowy w swoim wnętrzu?

5 min czytania

Pokój kąpielowy we własnym wnętrzu to spore wyzwanie aranżacyjne. Wystarczy jednak trzymać się kilku zasad, które pomogą Ci zaaranżować nawet największych rozmiarów pomieszczenie, aby pozostało przestronne, a jednocześnie przytulne i miłe dla oka. Zastanawiasz się, jak zaprojektować łazienkę tak, aby stanowiła alternatywę dla domowego SPA?

Pokój kąpielowy a klasyczna łazienka — czym się różnią?

Koncept pokoju kąpielowego — wbrew pozorom — wcale nie jest nowy. Został zaczerpnięty z rzymskich łaźni, z tą różnicą, że ma charakter prywatny. Czym zaś pokój kąpielowy różni się od klasycznej łazienki? Przede wszystkim, poza urządzeniami sanitarnymi i armaturą, znajdziemy w nim także meble, znacząco poprawiające komfort korzystania z takiego pomieszczenia. Z tego względu — choć urządzenie salonu kąpielowego nie jest niemożliwe na małym metrażu — warto zaaranżować go raczej na większej powierzchni. 

Innymi słowy, pokój kąpielowy zawsze wyposażony będzie na przykład w funkcjonalną ławkę, fotel, puf lub inne siedzisko, które kojarzymy raczej z salonem lub sypialnią aniżeli przestrzenią łazienkową. Jak zatem urządzić pokój kąpielowy z prawdziwego zdarzenia? Najprostszą drogą do wprowadzenia we własnej łazience klimatu spa będzie ustawienie fotela obok, np. wolnostojącej wanny lub zaaranżowanie ławki i regału obok strefy prysznicowej. Zasady? Ma być przestronnie, pięknie i wygodnie. 

Łazienka w stylu japadni z kamiennymi, beżowymi ścianami, kamienną wanną i czarną armaturą, nad wanną okrągłe lustro w złotej otoczce, a po lewej stronie od wanny szafki i blat z umywalką.

W jaki sposób zaaranżować pokój kąpielowy?

Aranżację pokoju kąpielowego, podobnie jak i innych pomieszczeń, warto zacząć od planowania wnętrza i doboru kolorów. Przede wszystkim należy mądrze wykorzystać przestrzeń, aby ta pozostała przestronna i funkcjonalna. Mimo że wydaje się, że duży metraż daje ogromną swobodę, to im więcej rzeczy uwzględnimy w projekcie tym lepiej.  Dobrze zaaranżowana duża łazienka to miejsce, które ma przede wszystkim sprzyjać atmosferze relaksu. Jak wykorzystać wszystkie zalety takiego wnętrza i o czym warto pomyśleć? 

Kolorystyka i materiały

Stworzenie pokoju kąpielowego, który będzie przypominał łazienkę spa, wymaga zastosowania kluczowych detali projektowych, które nadadzą jej luksusowego wyglądu. Ten można osiągnąć stosując odpowiednią kolorystykę, a także materiały typowe dla stref spa, takich jak naturalne drewno (którego nigdy za wiele) i kamienie (a zwłaszcza marmur), ale też modny ostatnio bambus czy rattan.

Jeśli w pomieszczeniu nie ma dostępu do naturalnego światła bądź jest go niewiele, warto zachować stonowaną kolorystykę i użyć jaśniejszych odcieni szarości i chromowanych (bądź złotych albo mosiężnych) elementów wyposażenia. Szklane drzwi kabiny będą również najlepszym wyborem, ponieważ sprawią, że nawet mniejszych rozmiarów salon kąpielowy będzie wyglądać na większy. 

Poza tym, nie może zabraknąć wspomnianych już wysokiej jakości materiałów, gdyż nacisk kładzie się na naturalność, zarówno pod względem faktury, jak i palety kolorów. 

W pierwszej kolejności pomyślmy więc o marmurze i stonowanych odcieniach bieli, szarości i innych neutralnych barwach: beżu, brązach oraz ich kremowych, złamanych odcieni. Mówiąc o kamieniach, pamiętajmy, że mogą one wprowadzać też do wnętrz nieco koloru. Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem w myśleniu o naturalnym kamieniu jest jego naturalna odsłona — tymczasem można do salonu kąpielowego wprowadzić też płyty i slaby w kolorze różowym, błękitnym, ciemnoszarym, a nawet czarnym.

Poza tym, w łazienkach w stylu spa swobodnie zestawiajmy ze sobą poszczególne materiały: jasny marmur świetnie zagra z fornirem orzechowym lub dębowym, a beton można urozmaicić wprowadzając drewniane, rattanowe i bambusowe akcenty. 

Łazienka w stylu japandi wykonana z kamienia w beżowym kolorze z wanną, czarną armaturą, nad wanną regał wykonany z drewna, a obok wanny wydrążony w kamieniu prysznic, na ścianie znajdują się umywalki.

Wszystkie udogodnienia w jednym pomieszczeniu

Jeśli zdecydujemy się wypełnić dużą przestrzeń, instalując w łazience zarówno wannę, jak i prysznic, w konsekwencji stworzymy funkcjonalne wnętrze, które stanie się prawdziwym domowym spa. W zależności od nastroju, możemy wybrać szybki i orzeźwiający prysznic lub wziąć relaksującą, długą kąpiel w przyjemnym otoczeniu. Popularnym rozwiązaniem ułatwiającym codzienną higienę jest także bidet lub — stająca się dobrą alternatywą — toaleta myjąca.

Pamiętajmy, że w przypadku salonu kąpielowego zwykle liczy się rozmiar. Duże jest nie tylko samo pomieszczenie, ale i strefy. Prysznice, zwykle typu walk-in, w łazienkach spa są zazwyczaj dwa razy większe od tych, które zwyczajowo montuje się w domu, a panele prysznicowe i głowice to już nie zwykła słuchawka, ale sprzęty o wielkości ogromnego talerza, które zaskakują szeregiem opcji — od funkcji masażu po deszczownicę. 

W łazienkach spa to nie jedyne udogodnienia — dość popularne wydają się też podgrzewane kafle lub podgrzewacze na ręczniki i szlafroki, co sprawia, że komfortowo czujemy się także i po zakończeniu kąpieli. Całości niech dopełni przemyślane oświetlenie.

Wanna — najlepiej wolnostojąca

Wanna wolnostojąca niemal odruchowo kojarzy się ze światem relaksu — a ustawiona na środku pomieszczenia naturalnie stanie się jego centralnym punktem. Aby wprowadzić do pokoju kąpielowego pożądaną atmosferę, pozwalającą na odpoczynek, ważne jest, aby umieścić wannę w odpowiednim miejscu, np. tam, gdzie naturalnie przyciągnie wzrok, ale nie będzie zdominowana przez inne elementy wystroju. Atmosferę spa przywołuje też wanna wolnostojąca przy dużym oknie, jednak rozwiązanie to wymaga odwagi — i to nie tylko projektowej. 

W przypadku mniejszych przestrzeni lepiej jednak będzie zdecydować się na modele przyścienne i narożne, co pozwoli w pełni wykorzystać dostępny metraż.

Pamiętajmy też, że w przypadku wolnostojących modeli, ważne będą też akcesoria ułatwiające korzystanie z kosmetyków — stoliczki czy przenośne tace nawannowe mogą okazać się tu niezbędnymi akcesoriami, które polubimy za funkcjonalność.

Meble łazienkowe i inne dodatki

W końcu nasz pokój relaksu to nie tylko kwestia wyboru wanny, kabiny prysznicowej czy umywalki — to także meble i dodatki, które uzupełnią wyposażenie całej przestrzeni. W łazience w stylu spa raczej warto ograniczyć liczbę dodatków i akcesoriów — ich nadmiar może wprowadzić chaos, co wpłynie na aranżację i odbiór wnętrza. 

Meble, w tym wszelkie szafki i komody, zwykle w minimalistycznym wydaniu, powinny gwarantować właściwą ilość miejsca do przechowywania. Warto pamiętać o krześle, stołku, fotelu czy ławce, na których można usiąść i zrelaksować się przed kąpielą lub domowym zabiegiem. Nie zapominajmy też o zielonych roślinach, które nie tylko nadadzą przytulności, ale i przynoszą ukojenie zmęczonym oczom. Naturalne materiały powinny stanowić spójne wyposażenie łazienki. Do tego, łazienka spa nie byłaby kompletna bez: 

  • puchatych, bawełnianych ręczników i szlafroków; 
  • wykonanych z drewna, kamienia lub szkła akcesoriów na mydło;
  • dekoracyjnych pojemników na żel pod prysznic, sól lub płyn do kąpieli.

Powyższe elementy uważa się za ważne elementy uzupełniające, które sprawiają, że całe wnętrze stanie się spójne.

Łazienka w stylu glamour wykonana w dużej mierze z białego marmuru z żyłowaniem, w centrum wanna wykonana z marmuru, armatura w kolorze złotym, po lewej stronie od wanny zabudowa szafkowa z drewna i biała umywalka, a po prawej stronie wanny prysznic z dużymi przeszkleniami.

Sposoby na przechowywanie jak w prawdziwym spa

Duży metraż pokoju kąpielowego nie oznacza, że możemy zrezygnować z wydzielenia miejsca do przechowywania. Wręcz przeciwnie, także i w miejscu, które ma być naszym prywatnym spa, musimy dołożyć wszelkich starań, aby nic nie zakłócało odbioru wnętrza, w którym mamy przede wszystkim zrelaksować się i odpocząć. Z tego względu dobrze przemyślane sposoby na przechowywanie przedmiotów w łazience stały się dziś absolutną koniecznością. Miejsce do przechowywania przyborów toaletowych i kosmetyków poza zasięgiem wzroku pozwala na utrzymanie powierzchni bez bałaganu, ułatwia czyszczenie i wzmacnia spokój i porządek, idealne do łazienki w stylu spa. Jakie pomysły się tu sprawdzą?

  • Wykorzystanie przestrzeni pod umywalką — zabudowa pozwoli na ukrycie niezbędnych akcesoriów, kosmetyków oraz środków czystości, a także sprzętów do stylizacji włosów, jak suszarka, lokówka czy prostownica. A to wszystko bez szwanku dla odbioru pomieszczenia, które ze wszystkimi produktami i gadżetami na wierzchu mogłoby sprawiać wrażenie chaotycznego i zagraconego.
  • Inteligentna półka lub organizer koło wanny — taki mebel służy do tego, by umieścić swoje ulubione sole do kąpieli, olejki eteryczne, czy maseczki do twarzy, a nawet świece w pobliżu wanny, starannie schowane, gdy nie jest używana. Najgorszym rozwiązaniem, jest pozostawienie kosmetyków na krawędzi wanny lub postawienie ich na podłodze, ponieważ dają wówczas wrażenie nieładu, a w dodatku mogą się łatwo stłuc lub wylać.
  • Wnękowa szafa łazienkowa — to kolejny patent na uzyskanie dodatkowego miejsca w łazience, potrzebnego, np. do przechowywania ręczników, ale też zapasów kosmetyków lub środków czystości. Pamiętajmy, że wiele osób kupuje większe, czyli po prostu bardziej opłacalne opakowania lub wielopaki, a takie miejsce pozwoli im trzymać nadmiarowe produkty w zorganizowany i przemyślany sposób.
  • Półki i wnęki zagospodarowane z pomysłem — w pokoju kąpielowym często decydujemy się na wstawienie regału lub wykonanie wnęki, w której można z powodzeniem wyeksponować piękne butelki z preparatami czy naczynia ceramiczne używane do zabiegów pielęgnacyjnych. Organizacja półek i przegródek w łazience ma być nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale i miła oku. Z tego względu, część mniej reprezentacyjnych rzeczy (np. opaski do włosów, lakiery do paznokci, pilniczki) ukryjmy w ładnych koszykach, pozostawiając przy tym miejsce na elementy bardziej dekoracyjne np. sztuczne kwiaty, świece, kadzidełka lub dyfuzor zapachowy. Dzięki temu pokój kąpielowy będzie sprawiał wrażenie niezwykle harmonijnego.  
  • Trzymaj produkty blisko miejsca ich przeznaczenia — pamiętajmy, że nie wszystko w łazience musi być ukryte. Szampon i mydło powinny być pod ręką w strefie prysznicowej, w takim przypadku wnęka ścienna to idealne rozwiązanie ułatwiające organizację. 
  • Pojemniki i kosze jako ozdoby same w sobie — podczas urządzania pokoju kąpielowego warto wziąć pod uwagę, że same słoiki, kosze czy organizery mogą stanowić dekorację przestrzeni łazienkowej. 

Wady i zalety pokoju kąpielowego

Nic tak nie relaksuje jak długa, odprężająca kąpiel, najlepiej w dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu. Recz jasna, pokój kąpielowy we własnym wnętrzu może być spełnieniem najskrytszych marzeń — choćby z racji na to, że pozwala na funkcjonalne korzystanie ze strefy łazienkowej i daje narzędzia do odpowiedniego przechowywania, a tym samym także i zachowania porządku. 

Warto jednak wiedzieć, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się w przypadku każdego. Pamiętajmy, że często sprzęty do łazienek spa pochodzą z linii nieco droższych, niż te wybierane do klasycznych łazienek, co wynika m.in. z ich: 

  • wyglądu;
  • rozmiaru;
  • mnogości funkcji. 

Oznacza to, że wolnostojąca wanna z hydromasażem będzie zapewne droższa niż ta do klasycznej zabudowy w rogu, a zakup panelu prysznicowego z deszczownicą oraz funkcjami masażu i filtrowania wody to większa inwestycja niż klasyczny panel z dość prostą słuchawką. Warto zatem rozważyć, czy wszystkie wybrane funkcje faktycznie będą przez nas używane i czy wszystkich ich tak naprawdę potrzebujemy. 

Weźmy też pod uwagę nasze przyzwyczajenia — jeśli od lat wolimy na co dzień wziąć szybki prysznic, może się okazać, że wanna niekoniecznie była dobrą decyzją i wówczas lepiej skupić się na właściwym zaaranżowaniu strefy prysznicowej. Miejmy na uwadze, że łazienka może spełniać nasze potrzeby także w innym wydaniu — niekoniecznie mając wszystkie wymienione elementy.